Menu

Długa sukienka – jak ją wybrać? 3 podstawowe porady

Wybór sukienki nierzadko przysparza kobiecie sporo wątpliwości. Jaki kolor wybrać? Czy ta długość jest odpowiednia? Lista pytań jest niezwykle długa, a my dziś postaramy się odpowiedzieć choć na część z nich, związaną z sukienkami maxi. Jak wybierać długie sukienki, by wyglądać oszałamiająco?

Po pierwsze – odpowiedni dobór koloru

Nawet najlepiej dopasowany krój nie sprawi, że zaczniesz dobrze wyglądać w sukience, która jest po prostu nieodpowiednia kolorystycznie. Mamy tu na myśli kilka aspektów doboru kolorystycznego – przede wszystkim, do figury. Panie, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami, powinny w miarę możliwości unikać jasnych (szczególnie białych) kreacji, zwłaszcza gdy opinają one sylwetkę. 

Jednocześnie, warto unikać sukienek ogólnie nie dopasowanych kolorystycznie do karnacji. Nawet jeśli masz nienaganną figurę – biała sukienka nie będzie odpowiednia dla Ciebie, jeśli jesteś bardzo blada. W takiej sytuacji bowiem jasny odcień Twojej skóry jeszcze bardziej się pogłębi i da to nieco „trupi” efekt końcowy. Podobnie – kobiety o cerze skłonnej do zaczerwienień nie będą się prezentować dobrze w sukience w czerwonym kolorze. 

Po drugie – dopasowany krój

Ta kwestia wymaga nieco większego zaangażowania i wyjaśnienia. Kiedyś wyróżniało się tylko trzy typy figur, jednak obecnie specjaliści wskazują, że jest ich znacznie więcej. Postaramy się objaśnić najbardziej podstawowe niuanse wśród najczęściej spotykanych w Polsce typów figury.

Na całym świecie spotkać można wiele pań o figurze typu gruszka. Charakteryzuje się ona smukłymi ramionami, stosunkowo niewielkim biustem i dość szerokimi biodrami oraz masywnymi udami. Ciężko w tym przypadku mówić o mocno wciętej talii, jednak sylwetka zdecydowanie nie jest „prosta”. W takim przypadku idealnie sprawdzają się sukienki o prostej kolorystyce (w miarę możliwości bez mocno przykuwających uwagę wzorów), o lekko rozszerzanym kroju. Jeśli chcesz podkreślić ramiona – zdecyduj się na sukienkę maxi z dekoltem w łódkę, natomiast gdy interesuje Cię przykucie uwagi do biustu – wybierz dekolt w serek lub kopertowy. 

Panie o figurze typu klepsydra będą chciały zdecydowanie przykuć uwagę do talii. Kobiety o tym typie figury cechują się stosunkowo obfitym biustem i biodrami i dużo węższą talią, która jest jednocześnie powodem do dumy i źródłem kłopotów w odpowiednim doborze odzieży. Kobiety-klepsydry powinny decydować się na sukienki maxi idealnie podkreślające talię, ale jednocześnie nieco odwracające uwagę od okolic ud i bioder. świetnie sprawdzą się wszelkie rozszerzane ku dołowi sukienki, najlepiej z paskiem w talii: dzięki niemu można zebrać nadmiar materiału, tym samym podkreślając wąską kibić. Również kobiety o typie figury klepsydra powinny wystrzegać się nadmiernie dużych wzorów.

Figura typu kolumna jest dość często spotykana i choć nie ma w niej nic złego, bardzo często takie kobiety nie czują się dość kobiece. Kolumna charakteryzuje się niedużym biustem, smukłą, ale niezbyt mocno wciętą talią i wąskimi biodrami. W takiej sytuacji z całą pewnością chcemy dodać sobie nieco kształtu. Możemy to zrobić z pomocą długiej sukienki maxi ze sklepów online, którą delikatnie zbierzemy w talii. Nadmiar materiału w okolicach biustu i bioder pomoże w optycznym poszerzeniu tych obszarów, a pasek w talii – sprawi, że wyda się ona bardziej wcięta.

Po trzecie – długość

Nie każda długa sukienka jest jednakowej długości, w związku z czym odpowiednie dopasowanie jej do sylwetki (i potrzeb) również jest wskazane. Przede wszystkim – kroje do okolic połowy łydki mają tendencję do optycznego skracania sylwetki. Z tego względu sprawdzą się raczej w przypadku dość wysokich kobiet, które nie muszą obawiać się utraty kilku centymetrów.

Panie o wzroście poniżej 160 cm powinny decydować się na modele do okolic kostek. Te zupełnie długie, do ziemi, skrócą Cię optycznie – podobnie jak krój do połowy łydki. Pamiętaj jednak, że długość do kostek odkrywa całe buty – dlatego uważnie dobierz je do kreacji, by idealnie się z nią zgrywały.